Kā izvēlēties auto akumulatoru?

2014-12-10
Kā izvēlēties auto akumulatoru?
Ziemas sezonas auto preču sarakstā - ziemas logu šķidrumi, riepas un, protams, akumulatori.

Akumulatoriem ziemā ir ievērojami lielāka slodze, tādēļ dabiski, ka tieši šajā gada laikā rodas visvairāk problēmu ar automobiļa elektroenerģijas krātuvi. Kā rast optimālāko risinājumu, ja nepieciešams mainīt akumulatoru? Kā neapjukt starp preču zīmoliem, samaksājot par slavenas firmas vārdu, bet tiekot pie nekvalitatīvas preces? Atbildes uz šiem jautājumiem palīdz rast Viļņas Ģedimina tehniskās universitātes (VGTU) Autotransporta katedras zinātnieki.


Docents dr. Alfrēds Rimkus skaidro, kādi parametri atšķir labu akumulatoru no slikta, un VGTU laboratorijā salīdzināja vairākas automobiļu baterijas. Salīdzinošā pētījuma rezultāti ir negaidīti: nav būtisku atšķirību, ar kura ražotāja logotipu apzīmēto akumulatoru izvēlēties.

 

„Izvēloties jaunu akumulatoru, vajadzētu izmērīt baterijas spriegumu (tam nevajadzētu būt mazākam kā 12,5 volti), palaišanas strāvu un, ja to pieļauj akumulatora konstrukcija,  elektrolīta līmeni virs plāksnēm, kā arī tā blīvumu, kuram jābūt 1,28 g/cm3. Visbiežāk elektrolīta blīvumu nav iespējams pārbaudīt, jo šobrīd tirgū esošie akumulatori ir pilnībā hermētiski, ar rūpnīcā uzpildītām bateriju sekcijām. Izmērīt auto baterijas tilpumu nav sarežģīti, bet tam nepieciešamas speciālas ierīces, tādēļ to var izdarīt tikai transporta uzņēmumu speciālisti.  Visiem citiem autovadītājiem nākas uzticēties ražotāju profesionālismam un pārdevēju godaprātam,“ atzīst A. Rimkus.

 

Universitātes laboratorijā pārbaudot četru atšķirīgu ražotāju („AD“, „Bosch“, „Exide“ un „Varta“) akumulatoru parametrus, noskaidrojās, ka tie visi, ar pavisam nelielu neprecizitāti, atbilst ražotāju norādītajiem parametriem. Visticamāk, ka ar zinātnieku ierīcēm fiksētās akumulatoru palaišanas strāvas un tilpuma atšķirības noteica bateriju nevienādā uzlāde un uzglabāšanas apstākļi. Tomēr visi auto akumulatori bija pilnībā gatavi darbam.

 

„AD Baltic“ produktu speciālists Gints Urbēns uzsver, ka kvalitatīva, jauna, auto baterija, kas pareizi instalēta automobiļa elektrosistēmā, sākot darboties ģeneratoram, sasniedz ražotāja deklarēto palaišanas strāvu, pat ja ekspluatācijas sākumā fiksēta mazāka amperāža. Taču, ja automobilī tiks uzstādīts lielāka tilpuma akumulators nekā paredzējuši auto konstruktori, ģenerators to nekad pilnībā nespēs uzlādēt. Tādā gadījumā ik pēc pāris mēnešiem (īpaši gada aukstajā laikā) akumulators jāpārbauda un papildus jāuzlādē.

 

Gan VGTU zinātnieki, gan ar auto detaļām un remontu saistītie uzņēmēji novērojuši, ka akumulatoru ražošanas brāķis visbiežāk atklājas 2-3 mēnešu laikā no ekspluatācijas sākuma. Ja auto akumulators pārstāj darboties pēc pusgada, gandrīz vienmēr tas ticis nepareizi lietots vai arī ir kādi bojājumi automobiļa elektroiekārtā, piemēram, nepietiekoši efektīva ģeneratora darbība, enerģijas noplūde. Objektīvi akumulatora īsa mūža iemesli – vecums un iedarbināšanas ciklu skaits, veido tikai 10 procentus no gadījumiem, kas piespiež doties jauna akumulatora meklējumos. Līdz pat 90 procentiem akumulatoru bojājumu izraisa paši autovadītāji, pieļaujot ekspulatācijas kļūdas.